Ayak Sağlığı, El Bakımı, Medikal Ayak Bakımı, Ayak Sağlığı Merkezleri, Medikal Ayak Bakım Merkezi, Nasır Tedavisi, Arm Ayak Bakımı, Başakşehir Ayak Bakımı, El Ayak Bakımı, Topuk Çatlak Tedavisi

ayak bakımı

Derimizin Görevleri

FaceBook ta paylaş Nis 19, 2013

derialtigw1

 

1. Koruma Görevi:

Deri vücudun her tarafını saran dış etkenlere karşı koruyan dayanıklı bir örtüdür. İç organlarla dış ortamı birbirinden ayırır. İki tip görevi vardır:

- Yağ Manto (Hydropilitik Tabaka)

Dermiste bulunan ve salgılarını kıl keselerine boşaltan yağ bezelerin salgıları (sebum) porlarla vücut dışına çıkar ve böylece deri yüzyinde yağdan bir tabak oluşur. Bu tabakaya yağ manto denir. Bu manto ile deri yumuşaklığını muhafaza eder. su ve bazı mikroorganizmaların vücuda girmesine engel olur.

- Asit Manto (Hyoloronik Asit)

Ter bezlerinden salgılanan asit özelliğindeki ter porlardan yüzeye çıkarak bir kısmı buhrlaşır. Bir kısmı ise buharlaşmayarak asitten bir tabaka oluşturur. Bu tabakaya asit manto denir. Vücudu mantarlara ve baktirelere karşı korur. Koltuk alıt, meme altı ve kasıklarda ter buharlaşamadığı için buralarda asit tabaka oluşmaz. Buna asit mantonun yırtıkları denir ve buralarda sık sık mantarlar oluşur.

2. Depo Görevi:

Alt deri ve deri altı tabakası lenf ve kan damarları yüzünden zengindir. Bu nedenler deri, kan, su, suda eriyen maddeler, yağ ve karbonhidrat deposudur. Derinin %60-70′i sudur.

3. Isı Denetim Görevi:

Soğuk havalarda otonom sinir sistemşnin etkisi ile kıl kası falliyete geçerek deri yüzeyindeki porların kapanmasına neden olur. Böylece soğuk havanın vücuda girmesini engeller. Sıcaktan ise ter kaybı ile vücut ısısının havanın ısısı ile dengelenmesini sağlanır.

4. Boşaltım Görevi:

Deri ile birlikte günde 500 mlt su kaybı olmaktadır. Ter ile birlikte bir çok metabolizma ortağı maddeler dışarı atılır. Böylece böbreklerin yükü azalır.

5. Emilim Görevi:

Yağ ve yağda eriyen bazı maddeler deri tarafından emilir. Isı ve nem emilmi kolaylaşır. Bazı gazlar (cıva, aseton, alkol buharları eriyen gazlar arasındadır) Vitaminler hormonlarda deri yolu ile emilebilir.

6. D-Vitamini Sentezi Görevi:

D Vitamini ön maddesi deride bulunur. Güneş ışınlarının etkisi ile kullanılabilir hale gelir. ( d vitamini yağda çözülür, hücrelerdeki kalsiyum ve fosforun kullanılmasında çok etkilidir)

7. Duyu Görevi:

Dermise yerleşen alıcı sinir uçlarının epidermise bağlantısı ile ağrı, sıcaklık, soğuk, temas gibi duyuları alabilirler.

8. Solunum Görevi:

Porlardan alınan oksijen dermisin üst tabakasındaki kılcal kan damarları vasıtası ile alt tabakaya kadar ulaşıp karbonhidratla yer değiştirir. Buna deri solunumu denir.

9. Estetik Görevi:

İnsanın güzel görünümünü, sağlıklı bir cilt verir. Deri altı tabakası derinin altında yastık oluşturarak derinin düzgün görünmesini sağlar.

 

DERİYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

1. Güneş

2. Hormonsal değişiklikler

3. Bazı sistematik hastalıklar

4. Genetik

5. Enfeksiyonel hastalıklar (mantar..)

6. İlaç kullanımı (doğum kontrol hapları), yanlış kozmetikler..yanlış uygulamalar.

7. Uykusuzluk

8. Alkol sigara ve kafeinli içeceklerin tüketilmesi

9. Stres

Yorum Yapın

Copyright © 2009 Medikal Ayak Bakımı. Tüm hakları saklıdır. Sponsorlar Ayak Sağlığı