Ayak Sağlığı, El Bakımı, Medikal Ayak Bakımı, Ayak Sağlığı Merkezleri, Medikal Ayak Bakım Merkezi, Nasır Tedavisi, Arm Ayak Bakımı, Başakşehir Ayak Bakımı, El Ayak Bakımı, Topuk Çatlak Tedavisi

ayak bakımı

Tırnak Mantarı (Onycho Mikozları)

FaceBook ta paylaş May 17, 2013

mantar11Eğer sedef (psoriasis) oluşma ihtimali kesinlikle mevcut değil ise, kahve ve sarı renkli tırnaklarda çoğunlukla mantar enfeksiyonu vardır.

Mantarlar, tırnakların genelde alt kısmına yerleşirler; bu durum da ancak tırnağın üstten kırılması veya tırnak yatağından biraz ayrılması ile meydana gelebilir. Tırnak mantarı ağrı yapmaz. Ancak burada estetik açıdan bir sorun vardır.

Semptomlar (Belirtiler):

Tırnak kenarları bulanık bir görüntü sergiler. Tırnakta kırılmalar başlar. Tırnakta renk değişimi, dokuda çizgilenme, kalınlaşma ve pullanma görülür. Böyle bir tırnağa freze işlemi yapılırken, küf ve kötü bir koku yayılır. Mantarlı bir tırnak kolayca ‘tahta’ tırnak olabilir. Kalın, sarımtırak ve ufalanan tırnaklarda mantar oluşumu başlamıştır.

Bakımı ve Tedavisi:

Hafif oluşumlu durumlarda, ayak bakımının yanı sıra, antikimotik ojeler sürülebilir. Mantar kremi kullanılmalıdır. Çok daha kötü durumlarda, mantarın tırnak üzerinde yayıldığı bölgenin tamamının frezelenerek temizlenmesi gerekir. Tırnak mantarının iyileşme süreci periyodik bakım ile de uzun süren bir uygulamadır. Yeni bir tırnak çıkana kadar sürdürülmesi gerekir, bu da bir yıldan daha uzun bir süre alabilir.

Ayak mantarı enfeksiyonlarını önlemek için uygun davranışlar:

Halka açık yerlerde (Saunalar, Yüzme havuzları, Oteller ve işyerlerinde) enfeksiyon kapma tehlikesi aşırı derecede mevcuttur. Bu nedenlede hiçbir zaman çıplak ayaklarla dolaşmayın, yüzme ayakkabılarınızı veya terliklerizi giyin ve ayak dezenfektanı kullanın. Kendi havlularınızı ve kağıt mendillerinizi kullanın. Hiçbir surette sandalye veya şezlongun üzerine veya sauna da direkt olarak yere oturmayın, aksine ebatların size uygun olan büyük bir havlu tercih edilmelidir. Kurulanmak için başka bir havlu kullanın. Periyodik bakımlarla da ayğın korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Randevu ve Bilgi için:

a/r/m Ayak Sağlığı Merkezi

Tel: 0212-4858488

Yorum Yapın

Copyright © 2009 Medikal Ayak Bakımı. Tüm hakları saklıdır. Sponsorlar Ayak Sağlığı